طرز تهیه ژامبون بدون گلوتن

مواد اولیه

فلفل سیاه

سیر

نمک

جوز هندی

زنجبیل

روغن

زرده تخم‌مرغ

سینه‌ی یا فیله مرغ (بدون استخوان)

آرد بدون گلوتن

هویج

قارچ

طرز تهیه

 

وقتی حرف از گلوتن گندم و رژیم غذایی بدون گلوتن می‌شود، احتمالا یاد یک رژیم غذایی بدون هیجان می‌افتید که همه چیز در آن ممنوع است. اگر شما هم چنین فکری می‌کنید باید بدانید این مقاله دقیقا برای شما نوشته شده. اتفاقا شاید جالب باشد بدانید که در رژیم غذایی بدون گلوتن، پیتزا و سوسیس و کالباس هم جایز است! حالا شاید بیشتر به سمت دنیای بدون گلوتن جذب شده باشید.

آیا می‌دانید گلوتن چیست و برای همگان چه ضررهایی دارد؟ اگر نمی‌دانستید سری به گلوتن چیست بزنید. اگر شما هر نوع حساسیتی به گلوتن دارید، (بیماری سلیاک یا حساسیت غیرسلیاکی) از همین الان آستین‌هایتان را بالا بزنید و آجرهای یک دنیای بدون گلوتن را روی هم بچینید. بیماری سلیاک علائم مختلفی دارد و جز بیماری‌هایی است که افراد شاید تا مدت‌ها به درستی آن را تشخیص ندهند و با آن زندگی کنند.

به همین دلیل است که توصیه ما این است که علائم آن را جدی بگیرید و بشناسید. برای شناخت بیماری سلیاک و عوارض آن به همه چیز درباره سلیاک رجوع کنید. لطفا نسبت به علائم آن در خودتان حساس باشید. در این مقاله مفصل توضیح داده‌ایم که اگر به این بیماری توجه نشود و مصرف گلوتن گندم ادامه پیدا کند چه پیامدهایی خواهد داشت.

اگر هیچ کدام از این بیماری‌ها را ندارید باید به شما بگویم مفید بودن گلوتن گندم، برای افراد عادی هم جای بحث دارد. توصیه ما این است که در این زمینه کمی مطالعه کنید و بعد تصمیم بگیرید چون سلامتی چیزی نیست که برایش جایگزینی وجود داشته باشد.

حالا همه‌ی این صحبت‌ها برای این بود که یک دستور پخت هیجان‌انگیز به شما معرفی کنم! دستور پخت کژامبون بدون گلوتن. پیش‌بندها را بپوشید و پیش به سوی آشپزخانه.

طرز تهیه ژامبون خانگی بدون گلوتن

درست کردن این غذا ساده است و جایگزین بسیار مناسبی برای سوسیس و کالباس است. همانطور که می‌دانید این مواد با وجود اینکه خیلی پرطرفدار هستند اصلا برای بدن مفید نیستند و عوارض خودشان را دارند. اما اگر عادت کنید کالباس خانگی بخورید از عوارض آن‌ها در امان می‌مانید و همزمان از خوردن ژامبون هم لذت می‌برید.

مواد لازم برای تهیه ژامبون بدون گلوتن

 

فلفل سیاه حداقل یک چهارم قاشق چای‌خوری
سیر ۳-۴ حبه بدون پوست
نمک ۰٫۵-۱ قاشق مرباخوری
جوز هندی* به میزان لازم
هل نصف قاشق چای‌خوری
زنجبیل یک چهارم قاشق چای‌خوری
روغن یک قاشق مرباخوری
زرده تخم‌مرغ ۱ عدد
سینه‌ی یا فیله مرغ(بدون استخوان) ۱ عدد سینه متوسط یا ۳-۴ عدد فیله
آرد بدون گلوتن* یک قاشق عذاخوری سرپر
هویج و قارچ ۱ هویج و ۳-۴ قارچ

آرد بدون گلوتن* را از فروشگاه محصولات بدون گلوتن کاله سلینو تهیه کنید.

مراحل پخت ژامبون خانگی بدون گلوتن

قبل از هر چیزی احتمالا برایتان سوال شده که به میزان لازم در جدول بالا یعنی چه؟ من این را برای این نوشتم که ذائقه افراد با هم متفاوت است. البته که همه‌ی این ادویه‌ها را باید بریزید تا طعم آن دربیاید اما بعضی از مواد مثل زنجبیل و جوز هندی جز موادی هستند که بعضی از افراد دوست دارند و بعضی حساسیت‌های شدید هم به آنها دارند. امیدوارم که شما به آنها حساسیت نداشته باشید. اما اگر طعم این دو یا هل اذیتتان می‌کند می‌توانید میزان آن را کمتر کنید اما همانطور که گفتم بار اصلی مزه روی این ادویه‌ها است.

حالا نوبت به لحظه حساس رسید! آستین‌ها را بالا بزنید و مرغتان را به میزانی که نوشتیم بردارید. آن را با ۴ حبه سیر دوبار در دستگاه چرخ‌گوشت، چرخ کنید.(چرخ گوشت ندارید؟ فروشگاه‌های پروتئین این کار را برایتان انجام می‌دهند.) بعد از دفعه‌ی دوم دیگر باید کاملا چرخ‌شده و ریز باشد. حالا آن را گوشه‌ای بگذارید تا سراغ بخش دیگری از کار برویم.

آرد بدون گلوتن که از فروشگاه محصولات بدون گلوتن سلینو تهیه کردید را الک کنید و داخل ظرفی بریزید. (اگر احیانا با الک آشنایی ندارید باید بگویم الک یک آبکش با سوراخ‌های بسیار ریز است که آرد را از خودش عبور می‌دهد و الک کردن باعث می‌شود آرد گوله گوله نشود و به راحتی در همه چیز حل شود.) هل، زنجبیل، فلفل، نمک و جوزهندی را به آن اضافه کنید و هم بزنید.

این مخلوط را با زرده تخم‌مرغ و مرغ چرخ‌شده مخلوط کنید. سپس دستکش یکبار مصرف دستتان کنید و شروع کنید آن را با دست هم بزنید. کمی بعد از هم زدن روغن مایع را به آن اضافه کنید و باز هم آن را ورز دهید. در این مرحله شما باید یک مایع خمیرمانند داشته باشید و آن را آنقدر ورز دهید تا دقیقا شکل یک خمیر شود. قارچ و هویج را ریز و خورد کنید و آن‌ها را در یک قابلمه کوچک کمی بخارپز کنید. بعد از اینکه پخته شدند آنها را به خمیر کالباس بدون گلوتن اضافه کنید و باز هم مخلوط کنید و ورز بدهید. حالا شما مواد خام کالباس را دارید و بیشتر کار را انجام داده‌اید.

حالا باید یک سینی یا یک ظرف پهن بردارید. یک کیسه فریزر یا سلفون کف آن بگذارید. خمیر کالباس بدون گلوتن را روی سلفون بگذارید و آن را پهن کنید. وقتی کامل و یک‌دست آن را پهن کردید، از یکطرف آن را بگیرید و شروع به لوله کردن بکنید تا در نهایت از این خمیر استوانه‌ای به قطر ۷-۱۰ سانتی‌متر به دست بیاورید. دقت کنید که این استوانه نباید بیش از حد کلفت باشد.

در مرحله بعد کیسه یا سلفون را دور این استوانه بپیچید به طوریکه کامل دور آن را بگیرد. این استوانه را باید به مدت یک ساعت و نیم بخارپز کنید. اگر دستگاه بخارپز داشته باشید که در این زمینه مشکلی ندارید اما اگر بخارپز ندارید، یک قابلمه را روی گاز بگذارید و کمی آب داخلش بریزید. سپس خمیر را روی یک صافی بلند استیل قرار دهید و در قابلمه را ببندید. بعد از اینکه این مرحله از پخت که بین ۸۰-۹۰ دقیقه طول می‌کشد گذشت، کمی آن را بیرون بگذارید تا سرد شود و سپس آن را در یخچال بگذارید تا حسابی سرد شود. مرحله آخر هم این است که باید آن را از یخچال دربیاورید و با قطری که می‌خواهید ببرید و نوش جان کنید! به همین سادگی شما یک ژامبون خانگی سالم بدون گلوتن دارید!