طرز تهیه نان ذرت بدون گلوتن

مواد اولیه

شیر

تخم مرغ

آرد برنج

بلغور ذرت

شکر یا پودر قند

نمک

پودر خمیر ترش از نوع ریز

کره

آب گرم

طرز تهیه

تغذیه مناسب یکی از چالش‌های روزمره بیماران سلیاکی است. سیستم گوارش مبتلایان به سلیاک نسبت به آلودگی‌ها و همچنین گلوتن موجود در مواد غذایی حساس است، به همین دلیل باید نهایت دقت را در تهیه غذاهای گلوتن فری به خرج دهند.

نکته‌ی مهم دربارۀ سلیاک اینجا است که بدن در طی این بیماری نمی‌تواند پروتئینی به نام «گلوتن» را که در غلات و بعضی حبوبات وجود دارد هضم کند. حتما متوجه عمق ماجرا شده‌اید! با این حساب این افراد نمی‌توانند این غذاها را مصرف کنند: انواع نان،ماکارونی،انواع کیک و شیرینی،رشته فرنگی و… . کمی سخت شد، نه؟ اینکه هیچ‌وقت نتوانید طعم نان را بچشید چون گلوتن موجود در گندم برایتان خطرناک است! ولی مبتلایان به سلیاک باید در یک دنیای بدون گلوتن زندگی کنند.
اما آیا واقعا قرار است فرد مبتلا به سلیاک در تمام عمر از خوردن نان و کیک و… محروم باشد؟ نه، قرار نیست! بلاخره پیشرفت علم باید به درد بخورد یا نه؟!!
بیماران سلیاکی می‌توانند از نان بدون گلوتن یا همان گلوتن فری استفاده کنند که در فروشگاه‌های محصولات بدون گلوتن موجود و به راحتی قابل تهیه است و تازه قرار هم نیست که همیشه محصولات بدون گلوتن را از فروشگاه بخرند؛ بلکه می‌توانند خودشان در منزل  دست به کار شوند و نان بدون گلوتن بپزند و نوش جان کنند.

بیماران سلیاک می‌توانند به جای آرد گندم از آرد برنج، آرد سیب زمینی، بلغور ذرت، نشاسته، سویا و آرد لوبیا استفاده کنند. ما هم در اینجا می‌خواهیم طرز تهیه‌ی یک نان خوشمزه برای بیماران سلیاک را آرد برنج و بلغور ذرت به شما آموزش دهیم.

طرز تهیه‌ ی نان ذرت و برنج

 

مواد لازم:

شیر                                     ۲۰۰ سی سی

تخم مرغ                              ۱ عدد

آرد برنج                               ۳۷۵ گرم

بلغور ذرت                            ۷۵ گرم

شکر یا پودر قند                     ۱ قاشق مرباخوری

نمک                                    ۱ قاشق مرباخوری

پودر خمیر ترش از نوع ریز      ۷ گرم (یا ۱ قاشق سوپ‌خوری)

کره                                      ۴۰ گرم (یا ۳ قاشق سوپ‌خوری)

آب گرم                                  یک دوم لیوان

توجه: اگر تمایل به تزیین روی کیک دارید تخم مرغ اضافه و کنجد نیز تهیه کنید.
در ضمن حواستان باشد بلغور ذرت زرد رنگ است و آرد ذرت سفید! ما در تهیه‌ی این نان به بلغور ذرت نیاز داریم نه آرد ذرت، اما برخی از فروشندگان در بازار ممکن است به آرد ذرت بگویند بلغور ذرت و آن را به جای بلغور ذرت بفروشند.

 

طرز تهیه:

– بگذارید کره در هوای آزاد نرم شود.
– در یک ظرف بلغور ذرت را با پودر قند (یا شکر) و نمک خوب مخلوط کنید.

– کره‌ی نرم شده را کم کم به مواد بالا اضافه کنید وهم زمان با اضافه کردن، آن را خوب هم بزنید. حالا این ظرف را کنار بگذارید (ظرف اول).

– در ظرف دیگری پودر خمیر ترش را به مقداری از آب گرم اضافه کنید، حالا اجازه دهید در دمای معمولی اتاق به مدت ده الی پانزده دقیقه باقی بماند تا پف كند (ظرف دوم).

– یک ظرف دیگر بردارید و تخم مرغ را داخل باقی‌مانده‌ی آب گرم بریزید و کاملاً هم بزنید تا مخلوط شوند و کمی رنگ تخم مرغ تغییر کند یا به عبارتی روشن‌تر شود (ظرف سوم).

– مخلوط تخم‌ مرغ و آب گرم (یعنی ظرف سوم) را به مواد ظرف اول اضافه ‏کنید و خوب هم بزنید.

– سپس کم کم آرد برنج را به آن اضافه کنید و هم بزنید، بعد از آن خمیر ترش (یعنی مواد ظرف دوم) را اضافه کنید و مجددا هم بزنید تا خوب مخلوط شوند.

– پس از مخلوط شدن کامل  مواد بالا، شیر را هم به تدریج  به  مواد خود اضافه کنید بعد با قاشق خوب هم بزنید تا خمیر مورد نیاز نان بدون گلوتن بدست بیاید.

– در مرحله‌ی آخر کمی آرد برنج را روی قالب شیرینی بزرگی ریخته و سطح آن را صاف کنید و سپس خمیر به دست آمده را در قالب شیرینی پخش کنید. حالا قالب را در فری با حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه قرار دهید تا روی نان طلایی شود. پس از طلایی شدن روی نان آن را از فر بیرون بیاورید و حالا نان خوشمزه‌ی شما اماده است تا نوش جان کنید!

– سعی کنید حدودا پانزده دقیقه قبل از این‌که نان را در فر بگذارید آن را روشن کنید تا فضای درون فر گرم شود. در یک کاسه‌ی کوچک هم آب بریزید و بگذارید در فر بماند تا بخار شود این کار باعث می‌شود نان شما خیلی خشک نشود (برای پخت هر چیزی در فر می‌توانید این کار را انجام دهید).

اگر دوست داشتید نانتان را تزیین کنید باید قبل از قراردادن خمیر در فر سطح آن را کمی (به صورت یک لایه‌ی بسیار نازک) با زرده‌ی تخم‌ مرغ و کنجد که قبلا خوب هم زده‌اید آغشته کنید.

نان ذرت شما آماده است، نوش جان!